LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Danmark: Superligaen
MCH Arena
FT
3 - 2
(1 - 1)
FC Midtjylland
Randers FC
K. Mbabu (13), E. Chilufya (84), E. Chilufya (90)
S. Nordli (37), E. Mahmoud (73)
Oliver Otte Okstrøm

Det har Steinlein lært: Skal på jagt efter rutine

FC Midtjyllands trup blev lige ung nok i denne sæson, erkender Claus Steinlein.

FC Midtjylland sluttede sæson af med sølvmedaljer. Ét point efter FC København, og når midtjydernes bestyrelsesformand Claus Steinlein skal se tilbage på, hvad der gik skævt, så peger han på ledelsens beslutninger.

Det fortæller han efter søndagens kamp mod Randers til blandt andet Indkast, hvor særligt spillertruppens alder endte med at blive et område, som kom til at koste for dem.

- Vi har givet Thomasberg og trænerstaben et lige ungt nok hold, hvis jeg skal evaluere min egen indsats. Og dem der er omkring mig i forhold til, at vi kunne være blevet danske mestre med det yngste hold. Men det synes jeg også, at man kunne se i løbet af sæsonen, at der har været store, flotte toppræstationer. Men der har også været dage, hvor man har været lige lavpunkt nok, og der har vi manglet rutine, forklarer Steinlein.

I bakspejlet kan han godt se at afgange af spillere som Ingi Ingason, Henrik Dalsgaard, Emiliano Martinez, mens både Cho og Olsson var ude.

Derfor mener han, at man godt kunne have fundet ét år eller to mere på gennemsnitsalderen. Når det kommer til det lidt mere konkrete, hvad de kigger efter, så peger han på, at de i hvert fald ikke mangler unge og salgsbare talenter.

Men det er heller ikke så nemt at finde de lidt ældre, rutinerede spillere, som han nu går på jagt efter. I alt kan der være to eller tre, der kan være på vej ind.

- De skal jo først og fremmest være gode, og det er udfordringen, når man kigger på vores bedste spillere. Når de spiller allerbedst, så skal man jo virkelig være god, hvis man skal kunne forstærke holdet. Jeg tror ikke, at det ville gøre noget, hvis vi fandt en enkelt eller to rutinerede spillere, men de er også svære at finde. De er også svære at tiltrække.

Hvorfor er det sådan?

- Vi er også kommet op på en hylde. Der var engang, hvor vi var mindre, og jeg var blevet sportsdirektør, da tænkte jeg “Bare jeg blev CV”, da han var i FCK. Fordi det var meget lettere at have store penge. Men jeg har også fundet ud af, at nu har vi flere penge at købe ind for. Men dem vi møder i forhandlingerne er jo Ajax, PSV, Red Bull Salzburg, så man skal være tidligt ude og ramme det rigtige og finde en spiller, som synes, at det er fedt at spille for FC Midtjylland i stedet for Ajax, siger han og fortsætter:

- Det er jo der, hvor FCK har kæmpet i nogle år med at købe spillere, så det er nogle gange lidt sværere og mere nuanceret at finde den der rigtige spiller. Det er ikke altid kun et spørgsmål om penge. Det er også noget med at de spillere, som vi kæmper for, de kan komme til andre spændende klubber. Der er kun én måde at gøre det på, og det er at blive ved, lyder det fra Steinlen og peger på, at man i det seneste årti har været med i toppen næsten hvert år og spillet med i Europa.

Det er desuden ikke alt, som er på vej for midtjyderne. Der skal også andet ind i klubben.

- Og så investerer vi i scouting-afdelingen, og så håber vi på, at vi kan finde nogen, som ikke skal i seng om aftenen inden Champions League er slut, fortæller Steinlein med et smil.

Endvidere understreger FCM-bossen, at man også har lært andet i løbet af sæsonen, og det handler om spillet inde på banen, som man nu vil se nærmere på.

- Skal vi gå lidt hårdere til værks med vores FCM-DNA? Udrykket. Har vi trænet i at sige, hvordan er det lige, at vi får det til at fungere? Så der er flere ting, som vi egentlig gerne vil forbedre os på. Det er udtrykket. Jeg tror og håber på, at vi i næste sæson kan se et mere konstant FC Midtjylland-udtryk, og man tydeligt kan se det i alle kampe, forklarer Steinlein.

- Der synes jeg lidt sammen med holdet, at man nogle gange har set, at man er faldet lidt på udtrykket. Altså, når man tager til Nordsjælland, og man er lidt i tvivl. Smed man Midtjylland-trøjen, så var man i tvivl, om det var os, der var på banen. Det skal vi helst væk fra. Men det håber jeg lidt med det gode trænerarbejde, der er nu - og truppen bliver et år ældre - at vi kan se mere af det, FCM-DNA.

Hvorfor forsvinder det mod Nordsjælland fx?

- Der tror jeg, at nogle af spillerne nogle gange tænker, at de lige har været med landsholdet og spiller godt. Nogle gange får man lidt for meget selvtillid som ung. Det tror jeg er naturligt, siger Claus Steinlein.

Han oplyser desuden, at en spiller som Oliver Sørensen kan være på vej ud, hvis det rette tilbud kommer. Ellers regner han med, at de fleste andre bliver i næste sæson også.

Cheftræner Thomas Thomasberg har også udtalt sig efter sæsonens sidste FCM-kamp. Læs mere om det her.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder