Fodbold nyheder

Xavi ryster posen:
To fyresedler uddelt

Af Daniel Fisker

Xavis første beslutning som FC Barcelona-træner er efter sigende to fyringer.

Article image

Mandag kom det øjeblik, mange FC Barcelona-fans havde håbet på. Titusindvis af fans var således mødt op på Camp Nou, da Xavi blev præsenteret som klubbens nye træner. Selvom den hjemvendte klublegende ikke engang har været Barca-træner i et døgn, har han tilsyneladende ikke ligget på den lade side.

Flere spanske medier – heriblandt AS og RAC1 – mener således at vide, at Xavi har taget officielt hul på sin trænerkarriere ved at fyre to medlemmer af trænerstaben. Der er ifølge Sport tale om fitnesstræneren Albert Roca og klubbens ledende fysioterapeut Juanjo Brau.

Xavi har efter sigende mange udpenslede idéer til, hvordan han kan løse FC Barcelonas problemer og bringe den catalanske storklub tilbage til toppen af spansk fodbold. En af Xavis førsteprioriteter er efter sigende at hente lægen Ricard Pruna, som i september forlod Barca efter næsten 25 år i klubben, tilbage til Camp Nou.

Mere om Barcelona

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik