Fodbold nyheder

Rooneys søn skriver kontrakt med Manchester United

Af Asbjørn Steffensen

Manchester United skriver under med klublegendens søn, der blot er 11 år gammel.


Wayne Rooney er et ikon i Manchester United, hvor han gennem 13 sæsoner på Old Trafford etablerede sig som en af klubbens allerstørste spillere gennem tiden. Men folk der troede, at Rooney-æraen i Manchester United var slut, kan nu løfte hovedet igen og gå en fremtid i møde, hvor det velkendte efternavn igen vil stå bag på den røde trøje.

Wayne Rooneys 11-årige søn, Kai, har nemlig skrevet kontrakt med Manchester United og skal dermed gå i sin fars fodspor. Ikke nok med, at Kai skal optræde for samme klub som farmand, så er han blevet tildelt trøjenummeret 10 - det samme nummer som Wayne Rooney spillede med størstedelen af hans tid i klubben.

Farmand Rooney spillede 559 kampe for Manchester United og scorede 253 mål, hvilket gør ham til den mest scorende spiller i klubbens historie.


Mere om Wayne Rooney

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik