Fodbold nyheder

Maldini:
Milan har mange muligheder

Af Henrik Varbøl Andersen

Forud for lørdagens test-kamp mod Serie B holdet Monza gav Milan-legenden sit syn på klubbens muligheder.

Article image
Ritzau-Scanpix

AC Milan brugte landskamps-lørdagen til at spille en test-kamp mod Monza, som den tidligere Milan-præsident Silvio Berlusconi nu står i spidsen for. Milans-sportsdirektør Paolo Maldini blev spurgt til klubbens muligheder på transfer-markedet:

- Vi har mange muligheder. Vi lavede en prioriteret liste før transfer-markedet åbnede, så vi kan fortsætte stille og roligt. Hvis vi kan forstærke den nuværende trup, så gør vi det, fortalte han til Sport Mediaset, skriver Football Italia.

Milan-legenden nægtede dog, at bekræfte eller afvise om klubben var tæt på Chelsea-spilleren Tiemoue Bakayoko. Han har været rygtet til Milan på en leje-aftale de seneste dage.

Til gengæld kunne Maldini glæde sig over, at Zlatan Ibrahimovic var med i kampen, og såmænd også legendens egen søn Daniel Maldini, der ovenikøbet kom på scorings-tavlen i kampen. Milan vandt testkampen mod Monza med 4-1.

Mere om Milan

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Real Madrid - DonetskChampions League - Ajax - LiverpoolChampions League - Bayern München - Atlético MadridChampions League - FC Midtjylland - AtalantaChampions League - Inter - GladbachChampions League - Manchester C - Porto