FCK-stjerne håber på dansker-opgør i Europa League
Rasmus Falk håber på møde med barndomskammerat.
Efter en samlet 4-2-sejr over Celtic FC i Europa League er FC København videre i den prestigefyldte europæiske turnering, hvor klubben fredag finder ud af, hvem de trækker op af bowlen og skal møde i turneringens 16.-delsfinale.
Blandt de mulige modstandere ved fredags lodtrækning findes italienske Inter med den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen på holdkortet – hvilket på ingen måde skræmmer den københavnske midtbanespiller Rasmus Falk:
- Jeg håber det helt vildt. Vi har aldrig mødt hinanden, så det kunne være sjovt at møde Christian, siger Rasmus Falk til B.T.
Falk og Eriksens relation startede allerede i ungdomsårene, hvor de begge prydede den fynske klub OBs ungdomshold inden, at Christian Eriksen skiftede videre til hollandske Ajax og Rasmus Falk blev i det fynske og fik sit fodboldmæssige gennembrud.
- Vi har aldrig spillet mod hinanden i en seniorkamp, og der har været få gange, hvor der har været mulighed for det i lodtrækninger. Det kunne være lidt sjovt at få et match up med ham. Det ville være en god historie, synes jeg.
En eventuel 16.-delsfinale mellem de to klubber ville være det første møde mellem de to spillere, som sidst havde en fodboldmæssig-connection på banen for 12 år siden i barmdomsklubben OB.
Torsdag aften besejrede Eriksen og co. bulgarske Ludogorets 2-1 for tomme tribuner og fredag kl. 13 bliver det afgjort, hvem FC København og de resterende hold i Europa League skal møde i turneringens næste runde.