Fodbold nyheder

Overblik: Serie A-tabellen efter det seneste årti

Af Stefan Lindahl

Indkast giver dig her et overblik over, hvordan Serie A-tabellen ville se ud, hvis tabellen havde kørt fra 1/1-2010 til 31/12-2019.

Article image
Ritzau-Scanpix

HoldKampeSejrUafgjortNederlagMålscorePoint
1.Juventus3802607248712-291852
2.SSC Napoli3802198972721-391746
3.AS Roma3802158877690-409733
4.Inter38018991100623-425658
5.AC Milan38118510096589-407655
6.SS Lazio37918580114625-461635
7.Fiorentina381149111121559-471558
8.Udinese38113490157482-534492
9.Atalanta34312993121463-433472
10.Genoa381110103168437-546433
11.Sampdoria34211393136427-474431
12.Chievo Verona36397101165335-495389
13.Torino283979690403-378386
14.Cagliari3439891154394-524385
15.Bologna3439596152363-477378
16.Parma2668376107318-377318
17.Sassuolo2457570100310-380295
18.Palermo2497365111302-398284
19.Catania173545366199-235215
20.Hellas Verona168444084192-294172

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik