Fodbold nyheder

Officielt:
Rudi Garcia skal træne Joachim Andersen

Af Ryan Svale

Lyon bekræfter, at de nar hyret Rudi Garcia som klubbens nye træner.

Article image
Ritzau-Scanpix

Den franske Ligue 1-klub, Lyon, skilte sig for nyligt af med Sylvinho som træner for klubben. Braslianeren blev fyret efter en skidt sæsonstart.

Mandag fandt klubbens så sin nye træner, og det bliver ingen ringere end den tidligere Lille-, Roma- og Marseille-træner Rudi Garcia, der bliver ny cheftræner for Joachim Andersen og holdkammeraterne.

Tidligere har både Jose Mourinho og Laurent Blanc er blevet sat i forbindelse med jobbet i Lyon, men valget faldt altså på den 55-årige franskmand

Mere om Joachim Andersen

Mere om Lyon

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Ajax - LiverpoolChampions League - Bayern München - Atlético MadridChampions League - FC Midtjylland - AtalantaChampions League - Inter - GladbachChampions League - Manchester C - Porto