LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Fisker

Avis: James får lønstigning på mere end 1500 %

Daily Mail rapporterer, at Daniel James har fået en gedigen lønforhøjelse i forbindelse med skiftet fra Swansea til Manchester United.
Daily Mail rapporterer, at Daniel James tjente 33.500 kroner om ugen, da han spillede i Swansea. Den forholdsvis beskedne ugeløn har dog ifølge den engelske avis ændret sig i forbindelse med skiftet til Manchester United.

Den 21-årige waliser kan således se frem til en ugeløn på 562.000 kroner om ugen, når han den 1. juli officielt skifter til Manchester United, som efter sigende har betalt 143 millioner kroner for den lynhurtige waliser.

Det økonomiske aspekt betyder, at unge Daniel James er en del af Ole Gunnar Solskjærs planer for næste sæson, hvilket også betyder, at spillere såsom Jesse Lingard og Anthony Martial får skarp konkurrence i forhold til spilletiden i næste sæson.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder