Fodbold nyheder

17 trænere - siden 2000

Af Daniel Brix

Indkast.dk har kigget nærmere på Real Madrids trænere siden årtusindeskiftet - og der har været mange.

VICENTE DEL BOSQUE
17 NOVEMBER 1999 – 23 JUNI 2003
Titler i Real Madrid: 2 Champions League, 1 UEFA Super Cup og 1 Inter-continental Cup.


CARLOS QUIEROZ
25 JUNI 2003 – 24 MAJ 2004
Titler i Real Madrid: 1 spansk supercup.


JOSE ANTONIO CAMACHO
25 MAJ 2004 – 20 SEPTEMBER 2004
Titler i Real Madrid: Ingen


MARIANO GARCIA RAMON
20 SEPTEMBER 2004 – 30 DECEMBER 2004
Titler i Real Madrid: Ingen.


VANDERLEI LUXEMBURGO
30 DECEMBER 2004 – 4 DECEMBER 2005
Titler i Real Madrid: Ingen.


JUAN RAMOS LOPEZ CARO
4 DECEMBER 2005 – 1 JUNI 2006
Titler i Real Madrid: Ingen.


FABIO CAPELLO
5 JUNI 2006 – 28 JUNI 2007
Titler i Real Madrid: 1 ligatitel.


BERND SCHUSTER
9 JULI 2007 – 9 DECEMBER 2008
Titler i Real Madrid: 1 ligatitel og 1 spansk supercup.


JUANDE RAMOS
9 DECEMBER 2008 – 1 JUNI 2009
Titler i Real Madrid: Ingen.


MANUEL PELLEGRINI
2 JUNI 2009 – 26 MAJ 2010
Titler i Real Madrid: Ingen.


JOSE MOURINHO
31 MAJ 2010 – 1 JUNI 2013
Titler i Real Madrid: 1 ligatitel, 1 Copa del Rey og 1 spansk supercup.


CARLO ANCELOTTI
25 JUNI 2013 – 25 MAJ 2015
Titler i Real Madrid: 1 Champions League, 1 UEFA Supercupen, 1 VM for klubhold og 1 Copa del Rey.


RAFAEL BENITEZ
3 JUNI 2015 – 4 JANUAR 2016
Titler i Real Madrid: Ingen.


ZINEDINE ZIDANE
4 JANUAR 2016 – 31 MAJ 2018
Titler i Real Madrid: 3 Champions League, 2 UEFA Supercupen, 2 VM for klubhold og 1 ligatitel.


JULEN LOPETEGUI
15 AUGUST 2018 – 28 OKTOBER 2018
Titler i Real Madrid: Ingen


SANTIAGO SOLARI
29 OKTOBER 2018 - 11 MARTS 2019
Titler i Real Madrid: Ingen


ZINEDINE ZIDANE
12 MARTS - ?
Titler i Real Madrid: 3 Champions League, 2 UEFA Supercupen, 2 VM for klubhold og 1 ligatitel.

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik