Dani Silva forklarer stærk FCM-start: Som min anden familie
I januars transfervindue var FC Midtjylland på udkig efter en ny mand til midtbanen, og her fandt de danske mestre den portugisiske spiller Dani Silva.
Her var der tale om en spiller, som de færreste kendte specielt meget til i Danmark, og den seneste tid for ham i Verona havde ikke efterladt et indtryk, som kunne bruges til specielt meget.
Derfor var der ikke, som man kunne forvente. Bulletinerne fra Portugal fortalte dog om, at det var en teknisk stærk spiller med sine forcer i at finde løsninger med afleveringer bag modstandernes bagkæde.
Det har vist sig at være rigtigt, og efter lidt mere end en måned i FCM scorede Silva søndag sit første mål for midtjyderne, da de slog Randers med 4-2.
Efter kampen satte han ord på scoringen overfor Indkast.dk.
- Det var en utrolig følelse at få scoret det første mål. Fansene var fantastiske i dag. Som altid. Så det var fremragende at få scoret her, fortæller Dani Silva.
Scoringen var til 2-0 i kampen, hvor han blev spillet fri af Aral Simsir på kanten af feltet, hvorefter han smukt placerede bolden i det fjerneste målhjørne. Bedre kan et mål næsten ikke være, som man kan se nedenfor.
Det er desuden gået bemærkelsesværdigt hurtigt med at få portugiseren, der taler et fint engelsk ind på holdet fra Herning og Ikast. Her ser han selv en særlig årsag til det.
- Mine holdkammerater har gjort det meget nemt for mig at spille sammen med dem som hold. Det er derfor jeg føler mig rigtig godt tilpas, når jeg er på banen med dem, forklarer Silva.
Han peger desuden på, at han bare kunne nyde kampen mod Randers og vender tilbage til den velkomst, som han og familien har fået på heden.
- Det har været utroligt at være her. Gruppen, holdkammeraterne, staben og klubben har hjulpet mig meget. Mig og min familie. Så det har været en nem start. De er der altid for mig og min familie, og det har gjort alting meget lettere.
Har det været anderledes end de andre klubber, som du har spillet i?
- Ja ja ja, en del, siger han med overbevisning i stemmen og tilføjer:
- Der er en forskel. Så jeg føler mig hjemme. Det er som min anden familie nu, fastslår FCM-kreatøren.
Samlet er det blevet til fem kampe i Superligaen samt to i Europa League for Silva, hvor det altså nu er blevet til ét enkelt mål.
Tidligere har han foruden Verona også spillet for Vitoria Guimarães i sin karriere, hvor det også er blevet til to kampe for Portugals U21-landshold.
Med sejren over Randers er FC Midtjylland nu fire point foran FC København på andenpladsen, inden mesterskabsspillets ti kampe venter for dem på den anden side af landsholdspausen.