LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Patrick Andersen

Brandvarm landsholdsspiller sendte MLS-klub til tops

For anden uge i træk var San Diego FC ikke det bedste hold på banen, men alligevel lykkedes det dem at hente sejren. Tredje point i opgøret mod San Jose holder dem ikke kun i spidsen af Western Division, men placerer dem også som det bedste hold i hele MLS.

Den sjette udebanesejr i træk satte ny MLS-rekord for en expansionsklub og bragte San Diego tæt på rekorden for flest sejre af en ny klub (17 af St. Louis CITY SC i 2023) samt fem point fra rekorden for flest point (57 af LAFC i 2018). Med syv kampe tilbage af sæsonen ser det ud til, at San Diego FC vil bryde begge rekorder.

Holdets succes bygger på en stærk tro på hinanden og en ukuelig vilje til at spille til sidste fløjt. San Diego har haft mange langsomme starter gennem sæsonen, hvilket skyldes deres spillestil med tålmodig opbygning fra bagkæden og venten på, at modstanderen bider på presset. De fleste afgørende øjeblikke kommer derfor i anden halvleg, hvor holdet typisk øger tempoet og jagter sejren.

San Diego har denne sæson flest comeback-sejre i ligaen med 17 og har scoret flest mål i anden halvleg, 30 i alt. Head coach Mikey Varas roser spillerne: "Når man vinder så mange comeback-kampe, viser det, at dette hold har en kæmpende ånd – det er fundamentet for, hvem vi er."

Anders Dreyer supplerede efter kampen: "Vi holder os ydmyge og kæmper hver weekend. Det var ikke den smukkeste kamp, men vi får tre point, og det viser, hvad et top-hold handler om. Vi gik bagud 1-0, men vi troede stadig på os selv. For et comeback."

Mindre held for San Jose og Dos Santos

San Jose Earthquakes havde det meste af momentum i første halvleg, men Tomas Angel havde svært ved at finde formen på kanten og blev udskiftet til fordel for Luca de la Torre. Skiftet ændrede kampen, og San Diego dominerede anden halvleg, især på venstresiden, hvor de la Torre var markant mere farlig.

San Diegos målmand CJ Dos Santos stod for flere afgørende redninger, men begik i kampens 72. minut en fejl, der førte til San Joses scoring. Et opspil blev misset, og Josef Martínez udnyttede chancen og sendte bolden i netmaskerne. Selvom Dos Santos kan lave fejl, har klubben stadig tillid til ham, mens Pablo Sisniega er ude med skade.

Ingvartsen leverede comeback

Marcus Ingvartsen, som var San Diegos centrale angriber, kom ind i kampen i 64. minut og sikrede både udligning og matchvinder-assist. Det var et perfekt comeback efter skader og viser, at offensiven kan blive lige så farlig som tidligere. Varas roste Ingvartsen: "Et perfekt comeback for en No. 9. Han har mødt meget modgang, men er en fantastisk leder med stort talent."

Andres Dreyer supplerede: "En scoring og en assist på 25 minutter – han er sulten efter at vise, hvad han kan."

Fortsat optimisme frem mod sæsonafslutningen

San Diego FC møder fortsat udfordringer med skader på Chucky Lozano, Oscar Verhoeven, Aidan Harangi og Paddy McNair, men holdet holder sammen og finder måder at vinde på. Mikey Varas understreger, at sammenholdet på banen og på bænken, samt støtten fra hele klubben, er afgørende for succesen.

Næste kamp spilles hjemme på Snapdragon Stadium mod Portland Timbers på lørdag klokken 19.30, hvor holdet jagter fortsættelsen af deres magiske sæson.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder