LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Niklas Clausen

Kun et land i verden har ikke et fodboldlandshold

Der er nu kun et enkelt land tilbage i verden, der ikke har et fodboldlandshold, men det er noget, der bliver arbejdet på.

Der er mange lande i verden med en fantastisk fodboldkultur, men der er også en del steder, hvor sporten kun er stille og roligt på vej frem. Indtil for nyligt var der en del lande, der ikke havde et landshold, men nu er der faktisk kun et tilbage.

Det skriver BBC Football.

Det er Marshall Islands, der som de eneste ikke kan samle et nationalt hold, men der er faktisk planer om, at det skal ændre sig i nærmeste fremtid. Man skal dog finde en række spillere, der er i stand til at konkurrere på et nogenlunde niveau.

Marshall Islands er omgivet af smukke atoller og koraler, og det er en rigtig perle. Den er mest kendt historisk for at have lagt land til atomsprængninger fra USA's side.
 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder