Medie:
Manchester United møder højt pris-krav på Barcelona-profil
Af Asbjørn Steffensen

En af nøglespillerne på det nye Barcelona-hold er den uruguayanske midterforsvarer, Ronald Araujo, der har været stabil og også bidraget med mål fra tid til anden, blandt andet et på hovedstød i El Clasico-opgøret mod Real Madrid, hvor Barca vandt 4-0 på udebane.
Den 23-åriger midtstoppers kontrakt-situation i Barcelona er dog blevet en smule besværlig, og det forlyder, at Araujo ikke ønsker at forlænge aftalen.
Ifølge det spanske medie El Nacional vil Manchester United nu udnytte situationen til styrke klubbens defensiv ved at møde Barcelonas pris-krav på i omegnen af 300 millioner kroner for Araujo.
Barcelona hentede midterforsvareren i den uruguayanske klub Boston River i 2018 og siden er det blevet til 72 kampe for Blaugrana