Fodbold nyheder

Medie:
United-spillere foretrækker Pochettino

Af Elias Eliasson

Størstedelen af spillerne i Manchester Uniteds trup foretrækker Mauricio Pochettino som deres næste manager.
Article image
Ritzau-Scanpix
Manchester United mangler stadig at finde klubbens nye, permanente manager. Flere navne er blevet nævnt i den forbindelse, blandt andre PSG-træner Mauricio Pochettino og Ajax-træner Erik Ten Hag, mens også Ralf Rangnick der lige i øjeblikket agerer midlertidig manager i Manchester United.


Mediet Manchester Evening News skriver, at der nu i Manchester Uniteds omklædningsrum er mest opbakning til førstnævnte, Mauricio Pochettino. Ifølge mediet er han den, som flest United-spillere vil have som den næste permanente træner.

Manchester Evening News skriver samtidig, at klubbens ledelse arbejder på højtryk for at kunne have den næste manager på plads inden slutningen af denne sæson.

Manchester United ligger i øjeblikket på 5.-pladsen i Premier League.


Mere om Manchester U

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik