Fodbold nyheder

Sevilla-præsident forklarer kontroversielt transfer-afslag

Af Daniel Fisker

Sevilla-præsidenten Jose Castro har nu løftet sløret for, hvorfor Jules Koundé ikke endte i Chelsea i sommerens transfervindue.
Article image
Et af sommerens absolut varmeste transferrygter sendte Sevillas talentfulde forsvarsspiller Jules Koundé til Chelsea, hvor klubbens manager, Thomas Tuchel, sendte et bud på 372 millioner kroner til Sevilla. Dette bud blev efter sigende accepteret, indtil Sevillas sportsdirektør, Monchi, skiftede mening og forlangte Koundés frikøbsklausul – 602 millioner kroner.


Chelsea trak sig herefter fra forhandlingerne, selvom Koundé tilsyneladende var snublende tæt på et skifte. Den 22-årige franskmand var efter sigende rasende på ledelsen i Sevilla, hvilket han demonstrerede ved ikke at tage telefonen, når Monchi eller klubbens træner, Julen Lopetegui, ringede til ham. Nu har Sevilla-præsidenten Jose Castro dog løftet sløret for, hvorfor den sydspanske klub endte med at afslå Chelseas tilbud.

- Ingen kan løbe fra det faktum, at vi er på vej ud af en pandemi. I år kunne vi ikke komme udenom et negativt, økonomisk resultat, udtaler Jose Castro ifølge TEAMtalk.

- Der har ikke været nogen indkomst fra sæsonkort, billetter til kampene eller fra barerne. Afsætningen og tv-pengene led under pandemien.

- Alligevel havde vores underskud – med Chelseas bud på 372 millioner kroner – været udryddet. Det siger noget om klubbens styrke.

- Jeg ved ikke, hvor mange hold i Spanien, der ville have sagt nej til 372 millioner kroner og fundet sig i et underskud, når ham tænker på, at truppen er tre milliarder kroner værd.


- Underskuddet stammer fra pandemien, men også fra at vælge at bygge en stærkere trup fremfor at sælge – i de seneste to transfervinduer.

- Det kaldes ambition, og man kan være nødt til at finde sig i et underskud, hvis man har ambitioner. Det er okay.

Sevilla solgte ganske vist stortalentet Bryan Gil til Tottenham i sommerens transfervindue, men La Liga-klubben afsluttede transfervinduet med et samlet underskud på 75 millioner kroner, hvilket skulle tilskrives købene af Thomas Delaney fra Borussia Dotmund, Rafa Mir fra Wolverhampton, Gonzalo Montiel fra River Plate og Ludwig Augustinsson fra Werder Bremen.

Mere om Jules Koundé

Mere om Sevilla

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik