Fodbold nyheder

Dybala: Regner med at forlænge med Juventus snart

Af Philip Dar

Argentineren scorede sæsonens andet mål i tirsdagens CL-sejr over Malmø FF.

Article image
Ritzau-Scanpix

Efter Cristiano Ronaldos skifte fra Juventus til Manchester United, ligner Dybala unægtelig den `nye` offensive stjerne i Juventus. Dette har klubbens vicepræsident, Pavel Nedved, bekræftet i ugens løb, hvor Nedved udtalte, at Dybala nu er det primære centrum for Juventus´ projekt, og at holdet skal bygges rundt om argentineren.

Nu lader det til, at det første skridt bliver taget i det projekt. Dybala udtalte nemlig efter tirsdagens Champions League-kamp mod Malmø FF, at forhandlingerne om en ny kontrakt er i gang, og at de går godt indtil videre.

- Jeg forsøger altid at give alt hvad jeg har. Parterne forhandler, vi er alle på samme side og håber på at nå til enighed, sagde Dybala efter kampen til italienske SportMediaset.

Ifølge flere italienske medier, ønsker Dybala 89 millioner kroner om året, hvilket vil gøre ham til Juventus´ mest løntunge spiller sammen med hollandske Matthjis de Ligt, som er blevet klubbens lønkonge efter Ronaldos skifte til Manchester United.

Mere om Paulo Dybala

Mere om Juventus

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik