Fodbold nyheder

Lokonga:
Undskyld, men jeg skifter dertil

Af Daniel Jensen

Den unge belgier var ikke i tvivl, da Arsenal viste sin interesse.

Article image
Ritzau-Scanpix

Arsenal havde en rigtig skidt sidste sæson, og det skal manager Mikel Arteta forsøge at lave om på i den kommende sæson. En af dem, der skal hjælpe med at vende tingene i London, er midtbanespilleren Albert Sambi Lokonga, som Arsenal har hentet i Anderlecht for i omegnen af 150 millioner kroner.

I sit første interview med klubben fortæller den 21-årige belgier, at han aldrig var i tvivl, da Arsenal bød sig til:

- Præsidenten i Anderlecht og min advokat fortalte mig om interessen, og jeg tøvede ikke et sekund. Jeg fortalte dem: Undskyld, men jeg skifter dertil. Efter det var det bare at vente, og jeg vil gerne takke Arteta og Edu fordi, de virkelig gerne ville have mig, hvilket jeg er glad for.

Albert Sambi Lokonga har fået sin fodboldopdragelse hos Anderlecht, hvor han er kommet igennem klubbens ungdomssystem. Han fik debut for klubbens førstehold som 17-årig tilbage i 2017, og siden da er det blevet til 78 kampe, tre mål og syv oplæg for klubben. Han er også noteret for 7 kampe for det belgiske U21-landshold, og han var en del af den belgiske bruttotrup op til EM.

Mere om Albert-Mboyo Lokonga

Mere om Arsenal

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik