Fodbold nyheder

Barcelonas stærkeste XI

Af Troels Drasbech

Den catalanske klub kan stadig stille et fremragende hold.

Article image
Ritzau-Scanpix

Nu hvor Luis Suarez officielt er blevet afskediget til Atletico Madrid, kan Ronald Koeman påbegynde sin administrering af kamptruppen forinden klubbens først kamp i den nye sæson af LaLiga.

Marca-journalisten, Julio 'Maldini' Maldonado har udvalgt de 11 spillere, som han mener udgør klubbens stærkeste holdopstilling.

Formation: 4-2-3-1

Målmand: Andre ter Stegen

Forsvar: Sergi Roberto, Clement Lenglet, Gerard Pique og Jordi Alba.

Midtbane: Frenkie de Jong, Miralem Pjanic, Ousmane Dembele, Lionel Messi og Ansu Fati

Angreb: Antoine Griezmann

Et yderst kompetitivt mandskab hvor især den offensive del ser spændende ud. Griezmann vil formentligt passe bedre ind i truppen, hvis franskmanden får lov til at boltre sig som den centrale angriber frem for en udgangsposition fra kanten.

Med Lionel Messi som den offensive midtbanekreatør samt Fati og Dembele på kanterne får Barcelona en skarp blanding af målfarlighed, teknik og fart. Sammensat med de skarpe pasninger fra Pjanic og De Jong har Barcelona et godt udgangspunkt inden sæsonen skydes i gang hjemme mod Villarreal.

Spørgsmålet er: Kan klubben få udnyttet deres store kvalitet, så sæsonen ikke ender i endnu en fiasko?

Mere om Barcelona

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Real Madrid - DonetskChampions League - Ajax - LiverpoolChampions League - Bayern München - Atlético MadridChampions League - FC Midtjylland - AtalantaChampions League - Inter - GladbachChampions League - Manchester C - Porto