Fodbold nyheder

Klubbens største salg - var han god nok til prøvetræning?

Af Torsten Brix

AGF’s sportschef Peter Christiansen om Mustapha Bundu…

Article image
Ritzau-Scanpix

- Vi kunne ikke finde oplysninger på ham, men vi ville gerne se ham til prøvetræning. Jens Andersson (daværende sportschef, red.) havde en kontakt, der nævnte Bundu. Jeg skulle tjekke, om han egentlig var god nok til, at vi gad have ham til prøvetræning. Jeg kiggede på hjemmesiden for den lokale avis i Hereford for at finde klip fra Herefords kampe. Der var kun højdepunkter.

Sådan fortæller AGF’s sportschef Peter Christiansen i dagens udgave af Jyllands-Posten om Mustapha Bundu, der i sommer blev rekordsolgt til Anderlecht – men sådan så det ikke ud.

- Vi endte med at sige, at han var spændende nok. Lad os tage ham over. Han viste egentlig ikke noget. Men Jens Andersson mente alligevel, at vi skulle prøve med en kort aftale. Det endte med, at Mustapha Bundu blev klubbens største salg.

Mere om Mustapha Bundu

Mere om AGF

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik