Fodbold nyheder

Trio afgør Braithwaites fremtid…

Af Torsten Brix

Skal dansker fortsætte på Camp Nou?

Article image
Ritzau-Scanpix

- Der er selvfølgelig en masse rygter. Hele vores hold er blevet rygtet væk, så det er kun naturligt, at jeg også er blevet rygtet væk. Sådan er det at spille i Barcelona, når man ikke opnår klubbens målsætning. Det lærer man også noget om verden af.

Sådan siger Braithwaite i dagens udgave af BT efter den danske angriber er blevet rygtet væk fra Barcelona, men hvem afgør hans fremtid?

- Som sagt har jeg det rigtig godt i klubben, og jeg ser mig selv være der i lang tid endnu. Hvad der sker i fremtiden, ved kun jeg selv og min agent. Ham og jeg taler rigtig godt sammen og også ofte. Det er ham, jeg sætter min lid til. Vi snakker ikke kun om fodbold, vi snakker om alt muligt, og der har i de samtaler slet ikke været noget på banen om andre klubber, så der er slet ikke noget hold i det.

- Som jeg tidligere har pointeret, er jeg en person, som har en meget lille lukket kreds omkring mig, så det er kun mig, Hasan (hans agent, Hasan Cetinkaya, red.) og min kone.

Mere om Martin Braithwaite

Mere om Barcelona

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik