Fodbold nyheder

Avis:
Valencia sætter (næsten) alle til salg

Af Daniel Fisker

Valencia har ifølge Marca sat alle klubbens spillere – bortset fra venstrebacken José Gayà – til salg.

Article image
Ritzau-Scanpix

Der blæser nye vinde i Valencia. 50-årige Javi Gracia er blevet ansat som klubbens nye træner, mens der allerede er gang i svingdøren for klubbens spillere. Først blev stortalentet Ferran Torres solgt til Manchester City, inden Dani Parejo og Francis Coquelin blev sendt til Villareal. Det er måske kun toppen af isbjerget.

Den spanske avis Marca mener at vide, at coronakrisen kan få omfattende konsekvenser for Valencia, som tilsyneladende befinder sig i en økonomisk krise. Hele spillertruppen er – måske med en enkelt undtagelse – blevet sat til salg med henblik på at rejse kapital og spare lønkroner.

I første omgang glimrer venstrebacken José Gayà dog med sit fravær på transferlisten. Den langsigtede plan med forsvarsprofilen, som rygterne sender til Barcelona, går ud på, at han skal være klubbens anfører. Valencia-danskeren Daniel Wass, som primært har været højreback hos ”Los Murcelagos”, kan dermed også være på vej væk fra LaLiga-klubben.

Mere om Valencia

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik