Fodbold nyheder

Zidane kan købe, når han har solgt

Af Stefan Lindahl

Real Madrid-træner Zinedine Zidane må angiveligt først begynde at købe, når han har fået solgt nogle af klubbens spillere.

Article image

Spanske Marca meddeler, at Real Madrids træner Zinedine Zidane først kan begynde at udse sig og købe nye spillere, når han har fået solgt nogle af klubbens spillere. Det er dog ikke hvem som helst, der skal ud.

Mediet mener, at de to som klubben rigtig gerne vil af med, er James Rodriguez og Gareth Bale. Efter sigende skulle der være Premier League-interesse i James Rodriguez, men den mulige Gareth Bale-afgang er mere usikker. Bale ville ikke spille i Reals Champions League-1/8-finale imod Manchester City, og hvad man har tænkt sig med den offensive waliser vides endnu ikke.

La Ligas transfervindue er denne sommer allerede åbnet, og det lukker igen den 1. september. Derfor begynder tid også at være en faktor for Zidane, hvis han skal nå både at sælge og købe.

Mere om Real Madrid

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik