Inter-boss: Icardi vil blive i PSG
Argentinerens fremtid ser efterhånden ud til at være på plads.
Mauro Icardi har længe lignet en færdig mand i Inter, og efter et indtil videre vellykket lejeophold hos Paris Saint-Germain synes et permanent exit nu at være tættere på et end nogensinde før.
Piero Ausilio, der er sportsdirektør i Inter, melder i den forbindelse, at den argentinske skarpretter har sat næsen op efter at blive i den franske hovedstad.
- Jeg ved, at drengen gerne vil blive i Paris. Der er en købsoption, som Paris Saint-Germain kan benytte sig af, og den udløber den 31. maj, udtaler Ausilio og fortsætter:
- Der er aftalt et beløb, som selvfølgelig kan blive ændret af sundhedskrisen. Vi må se. Vi taler ofte med Leonardo (sportsdirektør i Paris Saint-Germain, red.), og jeg ved, at spilleren allerede har underskrevet en kontrakt, der muliggør, at han bliver der.
Icardis har i denne sæson scoret 20 mål for den franske storklub.