Upamecano-agent: Han er mere værd end corona-prisen
Den franske forsvarskomet i RB Leipzig skifter næppe denne sommer.
Pandemiens udbredelse har taget hårdt på klubbernes økonomi, hvilket formentlig kommer til at spejle sig i sommerens transfervindue. Nogle handler kommer ikke til at blive gennemført samtidig med, at lejeophold formentlig bliver sommerens store hit. Deriblandt huserer den 21-årige Dayot Upamecano, hvis agent kun sælger sin klient, hvis den rette sum skulle komme:
- Jeg tror ikke, at der kommer en stor transfer i dette transfervindue, og jeg synes, at Upamecano er en spiller, der skal sælges for en stor sum penge, siger Volker Struth til Sport 1.
Franskmanden er de seneste måneder blevet rygtet til både Bayern München og FC Barcelona. Indtil videre går hans kontrakt med RB Leipzig til sommeren 2021, og hvad der skal se fremover er stadig uvist.