Fodbold nyheder

Sporting betaler kompensation til Mihajlovic

Af Stefan Lindahl

Angiveligt har Sporting CP tabt en sag, hvorfor de skal betale kompensation til Sinisa Mihajlovic.

Article image
Ritzau-Scanpix

Den 18. juni 2018 ansatte Sporting CP Sinisa Mihajlovic som ny træner. Det var især klubbens præsident Bruno de Carvalho, der ville have den nuværende Bologna-træner til klubben. Få dage efter blev præsident afsat af klubbens øvrige medarbejdere, og den nye præsident Sousa Cintra trådte til. Cintra havde dog ikke samme visioner som Mihajlovic, og derfor blev samarbejdet efter blot ni dage opsagt. Træneren nåede ikke at have en eneste træning med truppen.

Mihajlovic trak derfor den portugisiske storklub i retten, og nu meddeler det portugisiske medie A Bola, at han serberen har vundet retssagen. Den pludselige fyring af Mihajlovic kommer til at koste klubben 21 mio. kroner, som skal betales til Mihajlovic som kompensation.

Et halvt år efter fadæsen i Portugal blev Mihajlovic træner i Bologna, hvor han fortsat er ansat. Sporting er den eneste klub, som Mihajlovic har været træner for, som ikke er italiensk.

Mere om Sporting CP

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Atalanta - Paris SGChampions League - RB Leipzig - Atlético Madrid