Fodbold nyheder

Overblik: Ligue 1-tabellen efter det seneste årti

Af Stefan Lindahl

Indkast giver dig her et overblik over, hvordan Ligue1-tabellen ville se ud, hvis tabellen havde kørt fra 1/1-2010 til 31/12-2019.

Article image
Ritzau-Scanpix

HoldKampeSejrUafgjortNederlagMålscorePoint
1.Paris Saint-Germain3792488051827-312824
2.Olympique Lyon3791969093675-417678
3.Olympique Marseille38118010893591-417648
4.LOSC Lille380174103103535-399625
5.Saint-Étienne380159108113489-406585
6.OGC Nice380147101132456-453542
7.Montpellier381143111127481-446540
8.Girondins Bordeaux379136127116475-442535
9.AS Monaco3041468969487-329527
10.Stade Rennes379139110130466-457527
11.Toulouse380110111159404-500441
12.Lorient2858977119346-406344
13.Nantes247856498241-288319
14.Caen2667567124270-388292
15.Guingamp2286855105244-333259
16.Reims208646579223-269257
17.Bastia1906047194194-264227
18.Angers1715352188188-212211
19.Sochaux173514478189-252197
20.Valenciennes171475173191-233192


Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik