Fodbold nyheder

Overblik: La Liga-tabellen efter det seneste årti

Af Stefan Lindahl

Indkast giver dig her et overblik over, hvordan La Liga-tabellen ville se ud, hvis tabellen havde kørt fra 1/1-2010 til 31/12-2019.

Article image
Ritzau-Scanpix

HoldKampeSejrUafgjortNederlagMålscorePoint
1.FC Barcelona38328961331060-311928
2.Real Madrid38327360501016-382879
3.Atletico Madrid3832208479626-326744
4.Valencia38317398112589-462617
5.Sevilla38317583125602-515608
6.Athletic Bilbao383151101131501-481554
7.Villarreal34514292111472-411518
8.Real Sociedad36013988133518-502505
9.Espanyol38312497162427-540469
10.Getafe34511489142386-464431
11.Malaga32710677144378-443395
12.Levante3229982141369-490379
13.Celta Vigo2849367124364-428346
14.Real Betis2849463127344-450345
15.Osasuna2316265104242-364251
16.Eibar208655489247-295249
17.Deportivo2515284115255-408240
18.Rayo Vallecano1905831101238-364205
19.Granada2085149108201-350202
20.RCD Mallorca155493571175-232182

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik