LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Obaida El-Itr

Juventus ikke interesseret i Rakitic

Juventus’ sportsdirektør, Fabio Paratici, afviser, at klubben skulle været interesseret i Ivan Rakitic.
Siden Frenkie de Jongs ankomst til Barcelona, har Ivan Rakitic mistet sin startplads, og kroaten har ikke fået meget spilletid i denne sæson. Midtbanespilleren udtalte også forleden, at han ikke føler sig glad i klubben.

Juventus er blevet sat i forbindelse med Rakitic, og flere italienske medier har berettet, at de italienske mestre vil hente spilleren til januar. Klubbens sportsdirektør, Fabio Paratici afviser dog, at Juve skulle have interesse i at bringe den tidligere Sevilla-spiller til Torino.

- Vi er fantastisk hold, og vi kigger ikke på forstærkninger i øjeblikket. Vi er stærke på alle positioner. Rakitic er en stor spiller, men vi er ikke interesseret i ham, sagde sportsdirektøren til ESPN.

Den kroatiske midtbanemand kom til Barcelona fra Sevilla i 2014.


LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder