Fodbold nyheder

FCM henter 16-årig ungarer

Af Bertram Christensen

Zsombor Puskás kommer i første omgang til klubbens U17-hold.

Article image

Navnet Puskas er et navn, som indgyder stor respekt i fodboldverdenen. Ferenc Puskas var en af verdens allerbedste angribere nogensinde, og der skal alligevel noget til at få opkaldt titlen som årets mål efter sig, men det er netop hvad den legendariske angriber fik.

Er man FC Midtyjlland-fan kan man nu erhverve sig en trøje med navnet Puskás bagpå. I hvert fald har klubben hentet den blot 16-årige forsvarsspiller, Zsombor Puskás, til klubben fra ungarske Vasas SC.

Den unge mand kommer i første omgang til at optræde på klubbens U17-hold. Han beskrives på FC Midtjyllands hjemmeside som en stor og stærk spiller, som også er både pasningssikker og har fin teknik.

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik