Vink med en vognstang? Højlund fik 0 minutter
Manchester United spillede lørdag eftermiddag en træningskamp mod Fiorentina, som endte med sejr efter straffesparkskonkurrence.
Til kampen valgte Ruben Amorin at sætte Matheus Cunha på toppen, som spillede hele kampen uden at score. Den store overraskelse var, at Rasmus Højlund måtte sidde på bænken hele kampen uden at få spilletid.
Det sker samtidig med, at United netop har hentet Benjamin Sesko til klubben, hvilket rejser spørgsmål om fremtiden for den danske angriber. Seskos tilkomst kan meget vel være et tegn på, at klubben ønsker at skifte Højlund ud eller i hvert fald skabe større konkurrence om pladserne.
Højlund har haft svært ved at slå igennem på Old Trafford, og denne kamp kan tolkes som et signal fra trænerstabens side om, at danskeren ikke længere er i deres umiddelbare planer.