LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Morten Pedersen

Ny stjerne så godt som på plads i Manchester United: Så dyr er han

Manchester United skal op med den store pengepung for at hente Benjamin Sesko i RB Leipzig.

De seneste dage har det været meldt meget tæt på, at Manchester United sikrer sig den slovenske angriber Benjamin Sesko fra RB Leipzig.

Han har været sat i forbindelse med andre klubber også, men han har altså selv besluttet sig for, at han ville til Manchester United, og nu ser det ud til, at handlen er lige oppe over.

Fabrizio Romano skriver på det sociale medie X, at Sesko tager til Manchester i aften, og i morgen skal han gennemgå lægetjek, inden han skriver under på en aftale frem til sommeren 2030.

Han skriver også, at prisen lander på 570 mio. kroner, og så er der samtidig nogle nemt opnåelige bonusser for 65 mio. kroner. Så RB Leipzig ser ud til at score 635 mio. kroner på salget af den slovenske angriber.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder