Vildt: FCK smadrer Liverpool med 7-0 i international turnering
Her til eftermiddag fik de unge løver vist sig særdeles flot frem.
Alt i mens de store ligaer i Europa er begyndt igen, så løber fremtidens stjerner rundt og spiller en turnering, hvor flere af de europæiske storhold deltager. Turneringen bliver kaldt “The Next Generation Trophy”, og er en turnering for U16-spillere.
Turneringen bliver afholdt i den østrigske by Salzburg, og er arrangeret af Red Bull, som også har fire hold med i form af Salzburg, Leipzig, Bergantino og New York, som alle har energidrikken i deres holdnavn.
Udover Red Bull-klubberne, tæller turneringen også store klubber som Juventus, Atletico Madrid og Liverpool. Sidstnævnte startede ud med at få en ordentlig omgang øretæver, da de unge drenge fra FC København gav dem en fodboldlektion.
Der var særligt en af københavnernes unge drenge, som fik gjort sig positivt bemærket mod den engelske storklub, da han leverede et hattrick og krydrede det med en assist.
Abdul Daramy er spilleren, og ja, du har med garanti hørt det efternavn før. Som du nok har gættet, så er det Mohammed Daramys lillebror på blot 15 år, som nu kan bryste sig af at have scoret et hattrick mod Liverpool, omend det “kun” er ved en ungdomsturnering.