LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

England: Premier League
FT
1 - 1
(0 - 1)
Southampton
Arsenal
S. Armstrong (65)
G. Xhaka (11)
Torsten Brix

Arsenal kunne ikke drible sig – til sejr

Southampton skaber igen et godt resultat på hjemmebane imod et London-hold.
Inden weekendens spillerunde i Premier League var Arsenal det hold, der havde udført flest driblinger – hele 106 succesfyldte. Sidste sæson var London-holdet på nuværende tidspunkt placeret som en af de nederste på listen over flest succesfyldte driblinger, hvor kun Aston Villa og Brighton var lykkedes med færre.

I søndagens kamp imod Southampton døjede Arsenal dog med at skabe så meget offensivt – bortset fra kampens indledning hvor de også fik scoret. Målet var lidt uvant. Det blev scoret af Ghanit Xhaka, men med det noget ”kolde” højreben og på oplæg fra den omskolede højreback Ben White, som med indlægget og samspillet med Bukayo Saka lige pludselig lignede en spiller, der aldrig havde spillet andet end højreback. Se målet her:




Southampton har tidligere på sæsonen besejret Chelsea på hjemmebane, og imod Arsenal fik de også udlignet efter et flot gennemspillet angreb, som Stuart Armstrong scorede på 1-1 efter et langt løb. Det endte med et remis og dermed kunne Arsenal ikke dribler sig – til sejr.



LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder