Medie: Ten Hag har accepteret at blive ny Manchester United-manager
Der kan komme en offentliggørelse allerede i denne måned.
Erik Ten Hag har accepteret en fireårig aftale med Manchester United om at blive klubbens nye manager til sommer. Det skriver den spanske avis Marca onsdag.
Rygterne har floreret i en rum tid, men nu ser det ud til snart at blive bekræftet. Den nuværende Ajax-træner vil tage over for den midlertidige manager for The Red Devils, tyske Ralhp Rangnick.
Medmindre der dukker nye udfordringer op, vil ansættelsen af Ten Hag angiveligt blive offentliggjort så tidligt som i denne måned, april.
Manchester-klubben siger, at en formel aftale endnu mangler, men de har oplyst, at der er fremskredne forhandlinger i gang med en ny manager.
Ten Hag er Manchester Uniteds favorit til at overtage tøjlerne i klubben foran andre trænere som PSG's Mauricio Pochettino.
Den 52-årige hollænder har været en succes i Ajax, som han har været i spidsen for siden december 2017. Han har et imponerende gennemsnit på hele 2,36 point pr kamp med de hollandske mestre