AGF - SønderjyskE

Danmark: Superligaen
AGF J. Thorsteinsson (35)
Ceres Park & Arena (Århus)Fuld tid1-0
SønderjyskE
LineupReferat

David Nielsen efter tredje sejr i træk:
Vi har været gode til at holde fokus

Af Asbjørn Steffensen

Indkast.dk fik sig en snak med AGF-træneren efter sejren over Sønderjyske mandag aften.

Article image
Ritzau-Scanpix

AGF tog deres tredje Superliga-sejr i træk mandag aften mod Sønderjyske, og har fået ændret på klubbens sløve sæsonstart. Indkast.dk fangede klubbens træner, David Nielsen kort efter kampen.

Hvordan har I formået at vende skuden efter en sløv sæsonstart?
Det handler om at sortere lidt i, hvad man tænker. Hvis man tror på alt, der bliver sagt, kan man jo godt tro, man er dårlig. Men vi har været gode til at holde fokus, og for mig er det ret tydeligt, hvad vi skal, når man mislykkedes, og det er dejligt. Stor cadeau til spillerne, vi har leveret nogle solide præstationer, som har været afgørende på et meget vigtigt tidspunkt i sæsonen, hvor det var sidste udkald om at komme med.

Hvad mener du er årsagen til, at I nu har tre sejre i træk i Superligaen?
Jamen, at man står sammen og man prøver at sortere lidt i, hvilke negative tanker, der er nødvendige at tænke. Sæsonen kører stadig, der kan være perioder, det kører dårligt, og andre der kører godt. Det er bare ikke godt starte dårligt, da det kan være at knække den kode. Jeg mener stadig, at både jeg, mine spillere og staben har de værktøjer, der skal til for at løse det. Der mangler stadig noget, men de mest nødvendige ting synes jeg, vi har fået ordnet.

Er du ved at finde det hold, du vil gå med?
Det er altid svært at sige. Jeg synes vi er rigtig godt besat på stopper-pladserne, og det var også derfor, vi begyndte at flytte med treback-kæderne. Jeg synes det er hårdt, fordi ligemeget hvem vi smider ud, så smider vi en af ligaens bedste stoppere ud, og lige nu er det (Frederik, red.) Tingager, der sidder derude. Det er voldsomt, men der kommer helt sikkert rotation.

Patrick Mortensen har ikke scoret i åbent spil denne sæson, er det noget, det gør dig bekymret?
Nej, ikke med den opmærksomhed han får. Man skal huske på, at det to år har han været tæt på at blive Superliga-topscorer. Det, der så sker, er, at de andre hold får de samme kamprapporter, og der kan du godt se, at hvis du lukker Patrick Mortensen ned, så kommer du langt med at lukke AGF ned. Patrick kæmper lige nu og vil rigtig gerne score nogle mål, men jeg kan jo sidde og se, hvor rødt der er omkring ham.

AGF
(4-3-3)
1Jesper Hansen
15Oliver Lund
37Sebastian Hausner ↩86
4Yann Bisseck
19Eric Kahl
27
6Nicolai Poulsen (C) ↩87
8Mikael Anderson ↩65
7Mustapha Bundu ↩64
9Patrick Mortensen
17Jón Thorsteinsson
Bænk
36Daniel Andersen
21Dawid Kurminowski
5Frederik Tingager ↪86
18Jesper Juelsgård ↪87
26Anthony D'Alberto
10Patrick Olsen ↪65
29Frederik Brandhof ↪64
SønderjyskE
(4-5-1)
1Lawrence Thomas
3Emil Holm
2Stefan Gartenmann
6Søren Reese
5Marc Hende (C)
17Dániel Prosser ↩82
8Emil Kornvig ↩82
29Victor Ekani ↩60
90Mads Albæk
7Julius Eskesen ↩73
25Abdulrahman Taiwo
Bænk
28Nicolai Flø
9Faris Moumbagna ↪82
14Kristófer Kristinsson ↪73
77Rilwan Hassan
12Maxime Henry Armand Soulas
21Jeppe Simonsen ↪82
24Rasmus Vinderslev ↪60

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik