Fodbold nyheder

Milan-profil på Man. Citys ønskeliste

Af Stefan Lindahl

AC Milans Ismael Bennacer optræder angiveligt på Manchester Citys ønskeliste.

Article image
Ritzau-Scanpix

Ifølge transfer-guruen Fabrizio Romano er Manchester City på jagt efter en langsigtet erstatning for midtbanespilleren Fernandinho. Her skulle Manchester-klubbens øjne blandt andre hvile på AC Milans Ismael Bennacer.

Den algeriske midtbanespiller har været en af de helt store profiler på det Milan-hold, som ikke har tabt i Serie A post corona-nedlukningen. Kun to kampe i den bedste italienske fodboldrække har Bennacer misset i den periode.

23-årige Bennacer er dog ikke den eneste spiller på Citys ønskeliste. Også Borussia Mönchengladbachs schweizer Denis Zakaria er blandt dem, som Premier League-klubbens manager Pep Guardiola ser som mulige erstatninger for Fernandinho.

Mere om Ismael Bennacer

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik