Dansk landsholdsspiller frygtes ude i længere tid
Hamburger SV kan stå foran endnu et tilbageslag i en i forvejen skrøbelig periode. Ifølge Hamburger Morgenpost er der mistanke om, at Yussuf Poulsen har pådraget sig en muskelfibersprængning, og klubben forbereder sig nu på, at deres kaptajn kan være ude i flere uger.
Poulsen måtte udgå fra træningen med det danske landshold onsdag, hvor forbundet meldte om en ”let skade”. Men de efterfølgende undersøgelser peger i en anden retning – og HSV forventer en endelig diagnose ved indgangen til næste uge.
For klubben er timingen alt andet end heldig. Poulsen har allerede været ude med skader i denne sæson, og hans rolle i HSV-angrebet er svær at erstatte, ikke mindst i en periode, hvor holdet har manglet stabilitet og mål.
Skulle mistanken blive bekræftet, vil HSV igen skulle finde løsninger uden sin erfarne frontmand, mens Poulsen må sætte endnu en pause ind i en sæson, der aldrig er kommet rigtigt i gang for ham.