LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Eckford-Olsen

Er denne stjerne fortid i London-klubben?

Tottenham overvejer at skille sig af med Davinson Sanchez, der ikke just har været en ubetinget succes.
I 2017 betalte Tottenham hele 350 millioner kroner for Davinson Sanchez, dengang var han en Ajax-stjerne og lignede den nye PL-klippe som Tottenham havde brug for, tre år senere sidder han fortsat på bænken efter en årrække i skyggen af belgiske og engelske forsvars-kolleger.

Rygterne var der allerede inden, men efter colombianeren fortsat er udeladt af liga-truppen, har rygterne og omtalen taget fart. Og nu hvor Liverpool virkelig har brug for forsvarsspillere af kvalitet og Sanchez er blevet til overs i Tottenham, er det næsten ”match made in heaven”.

Uden at nogle klubber er nævnt specifikt virker en leje-aftale det smarteste for en klub som Tottenham, manager José Mourinho har i hvertfald større fidus til colombianerens holdkammerater i form af Eric Dier og Toby Alderweireld.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder