Fodbold nyheder

Liverpool dropper Norwich-back og har udset sig nyt transfermål med dansk fortid

Af Jonathan Kjær Troelsen

Den engelske mesterklub jagter en venstreback, som skal sikre mere dybde på positionen.

Article image
Ritzau-Scanpix

Længe har der været rygter omkring Liverpools interesse i Norwich’ Jamal Lewis. Nu skriver Liverpool Echo, at interessen er droppet grundet uenigheder om prisen. Derfor er det nu en græker, som fanger klubbens opmærksomhed, og som skal skabe dybde på positionen som venstreback i klubben.

Det er den 24-årige Konstantinos Tsimikas fra Olympiakos, som er klubbens nye transfermål. Det skrives, at grækeren kan hentes for omkring 99 millioner kroner. Det er en del billigere end de 165 millioner kroner, som Norwich angiveligt forlangte for Lewis, og som Liverpool ikke ville betale.

Den 24-årige Tsimikas har en fortid i dansk fodbold, hvor han i 2017 var udlejet i en halv sæson til Esbjerg. Her var han en del af det Esbjerg-hold, som endte sæsonen med at rykke ned.

Mere om Konstantinos Tsimikas

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik