LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Rasmus Ploug Jørgensen

Eto’o er overbevist om ny Barcelona-kontrakt til Messi

Samuel Eto'o regner med at Messi stopper sin karriere i Barcelona.
Den forhenværende angrebsstjerne, Samuel Eto’o, der tidligere har spillet i Barcelona, tvivler på, at Lionel Messi forlader Barcelona, når hans kontrakt udløber næste sommer.

Siden 2005 hvor Messi fik sin debut for Barcelona i en alder af bare 17 år, har han vundet hele 34 trofæer med klubben der bl.a. inkluderer fire Champions League-titler og ti La Liga-titler.

Den lille troldmand har forlænget sin kontrakt med Barcelona otte gange siden 2005, hvor hans seneste kontraktforlængelse var i november 2017, der gjorde ham til den bedst-betalte spiller i La Liga.

Messis tidligere camerounske holdkammerat er sikker på, at den seksdobbelte Ballon d’Or-vinders fremtid ligger i Catalonien, selvom han er blevet 32 år gammel.

- Han kan forlænge hans kontrakt med Barcelona, hvis han vil. Han har stadig benene til at spille med på det niveau. Jeg tror han slutter sin karriere i Barcelona, udtaler Eto’o til Goal.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder