Fodbold nyheder

Klopp:
Liverpools interesse var som at møde min kone

Af David Øhrstrøm

Man kan ikke anklage Liverpools tyske manager for manglende succes efter, at han tog over ved Merseyside.

Article image

Jürgen Klopp var ikke i tvivl, da ”The Reds” kontakte ham i 2015 i forhold til at blive klubbens nye manager. Faktisk har tyskeren sammenlignet det med mødet med sin kone.

- Det føltes rigtigt fra første øjeblik. Jeg hørte det fra min, og jeg tænkte, at Liverpools interesse var som at møde min kone. Jeg så hende og tænkte, at hende vil jeg gifte mig med, og sådan var det også med klubben, udtaler Klopp til Goal.

Hvis den succesfulde tyskers ægteskab med konen er bare nogenlunde ligeså succesfuldt som hans ophold i Liverpool, må Fru. Klopp betegnes som en meget lykkelig kvinde. Liverpool styrer i øjeblikket på vej mod klubbens første mesterskab i 30 år, og sidste år vandt de Champions League.

Mere om Liverpool

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik