Fodbold nyheder

Avis:
Mourinho kunne være endt i Arsenal

Af Ryan Svale

Ifølge Daily Mail var Arsenal interesserede i José Mourinho, inden portugiseren skrev under med Tottenham.

Article image
Ritzau-Scanpix

Tidligere på måneden fyrede Tottenham Mauricio Pochettino og erstattede ham med José Mourinho, men faktisk kunne Mourinho være endt hos ærkerivalerne fra Arsenal.


For ifølge engelske Daily Mail overvejede Arsenal også at ansætte Mourinho. Faktisk var klubbens fodbolddirektør, Raul Sanllehi, så overbevist om, at han kunne lokke Mourinho til Arsenal, at han allerede var i dialog med Mourinho før ansættelsen i Tottenham. Ifølge avisen var det ikke alle i klubben, der var med på idéen om at fyre Emery og ansætte Mourinho, da man mente, at Emery skulle have mere tid på posten.

Mens Arsenal ventede på, at Emery skulle vende skuden, blev de overhalet indenom af Tottenham, der som bekendt ansatte portugiseren og i dag blev Emery så fyret. Dermed missede Arsenal måske en gylden mulighed.

I stedet har Arsenal ansæt klubbens tidligere profil Freddie Ljungberg som midlertidig manager.

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik