Fodbold nyheder

Serie A-klubber jagter Dinamo-profil

Af Stefan Lindahl

Dinamo Zagrebs vice-sportsdirektør fortæller til medie, at han ved, Serie A-klubber jagter Dani Olmo.

Article image
Ritzau-Scanpix

Til det italienske medie Calciomercato har vice-sportsdirektør i den kroatiske storklub Dinamo Zagreb, Marko Vukelic, fortalt, at Serie A-klubberne AC Milan og Roma jagter klubbens spanske stjernefrø Dani Olmo:

- Vi kender til interessen fra Roma og Milan. Det er dog ikke de eneste klubber, der følger ham. Mange klubber er interesserede, fordi han er en stjerne, og stjernen i vores klub gør det godt.

Vukelic fortæller også, at klubben kunne overveje at sælge Olmo til januar:

- Selvfølgelig er det en mulighed. Vi er altid klar til at lytte på konkrete tilbud. Vi venter, fordi vi endnu ikke har fundet frem til en pris på ham, som vi diskuterer. Olmo har mange, der beundrer ham så lad os se, hvad der sker, når tilbuddene kommer.

21-årige Olmo kom til Zagreb-klubben i vinteren 2015 fra FC Barcelona som en del af den byttehandel, der sendte Alen Halilovic til den catalanske klub. I Dinamo har spanieren i 119 kampe scoret 32 mål og assisteret ved yderligere 27 scoringer.

Mere om Daniel Olmo

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik