LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Oliver Otte Okstrøm

Helt vildt: Manchester United melder sig ind i kampen om Franculino

Først var det ellers en af de andre fra FCM, som de kiggede på, forlyder det.

Der har uden tvivl været en del klubber, som har fulgt godt med i FC Midtjyllands kampe for at holde øje med deres brandvarme angriber Franculino.

En af dem skulle efter sigende nu være selveste Manchester United, som har fået øjnene op for ham. Det skriver den irske journalist Paddy Keogh på sin Twitter-profil.

Herfra skriver han ud til sine 52.000 følgere, hvor han peger på, at United i første omgang havde kigget på FCM-profilen Dario Osorio i over et år nu - men at det er Franculino, som er løbet med opmærksomheden.

Sådan et rygte ville normalt være noget, som man bare skal smide ud til højre, når det handler om en Superliga-spiller. Men når Bayern München tydeligvis også er ude efter bomberen, så må det tages til overvejelse, at United også kan være på banen.

Franculino har da også gjort sit i denne sæson. Allerede nu er han oppe på 19 mål på tværs af alle turneringer, hvor det er blevet til 29 kampe. Heriblandt er det blevet til tre mål i de fire Europa League-kampe, de har spillet i ligafasen.

Næste opgave dér for FCM er på torsdag, hvor midtjyderne skal møde AS Roma i turneringen.

I den forbindelse møder de førerholdet fra Serie A. Læs mere om, hvordan de er blevet så gode i denne sæson her.
 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder