LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Zass

Serbien får ”hjemmebanefordel” i Danmarks gruppe C

Serbien skal spille på Allianz Arena to gange til EM, hvilket giver dem en mindre fordel i forhold til rejseafstande og rejsetider.

Danmark er kommet i pulje C til EM, hvor Hjulmands tropper skal op mod Slovenien, England og Serbien. 

Danmark lægger ud med opgøret mod Slovenien i Stuttgart, inden der står England på menuen i Frankfurt. 

I sidste gruppekamp venter Serbien i München. 

Serbien har to kampe i München, som giver dem en mindre fordel i forhold til rejsetider og rejseafstande.

Serberne skal op mod Slovenien i München, inden Danmark som bekendt venter i samme by, og derfor er et sandsynligt gæt, at serberne får holdbase i Bayern-regionen, hvor München ligger. 

Serbernes første kamp mod England spilles i Gelsenkirchen den 16. juni i det vestlige Tyskland omkring 660 kilometer fra den sydtyske storby. 

Serbien skal op mod Slovenien og Danmark på Allianz Arena den 20. og 25. juni. 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder