Det læser de besøgende på INDKAST lige nu

Daniel Ehmsen

Avis: Barcelona tæt på at sikre sig en af de bedste spillere på sin position

Xavi har angiveligt været meget opsat på at få kontrakten på plads.
Barcelona har været hæmmet af at være presset rent økonomisk, og derfor har den store spanske fodboldklub ikke været lige så aktiv på transfermarkedet, som man tidligere har set. Ikke desto mindre er interessen for at repræsentere de blå/røde striber ikke faldet.

Det fremgår også meget tydeligt, da den spanske avis Marca kan fortælle, at Barcelona er tæt på at kunne forlænge kontrakten med verdensstjernen Marc-André ter Stegen. Ikke nok med at Barcelona kan holde fast i nogle af de bedste spillere i verden, så har de også formået at lave kontrakter der tilgodeser klubbens økonomi.

Således kan Marca fortælle, at udover at den 31-årige målmand forlænger sin kontrakt, så den nu udløber i 2028, så vil kontrakten også være strikket sådan sammen, at lønstrukturen vil komme til at være noget anderledes, og på den måde hjælpe Barcelona i klubbens økonomiske vanskeligheder.

MEST LÆSTE - SPORTSNYHEDER

SENESTE SPORTSNYHEDER