LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Verden: VM
FT
1 - 2
(0 - 1)
England
Frankrig
H. Kane (54), X H. Kane (84)
A. Tchouaméni (17), O. Giroud (78)
Anton Kirkegaard

Lloris skriver til Kane: Det var svært at finde ord

Lloris skrev til sin holdkammerat Harry Kane efter kampen mellem Frankrig og England.
England og Frankrig krydsede klinger i VM-rundes sidste kvartfinale. Efter 90 minutter, måtte englænderne se sig slået. Nederlaget tog hårdt på de håbefulde englændere, inklusiv Harry Kane som var meget berørt af nederlaget.

Harry Kanes holdkammerat Hugo Lloris havde dog nogle opmuntrende ord til Kane, som missede et afgørende straffespark.

- Jeg behøver ikke at gå for meget i dybden med det. Vi skrev en sms efter kampen. Det var ikke let at finde ordene lige efter kampen, jeg tror, han har brug for lidt hvile.

- Det er en svær tid for det engelske landshold og for Harry. Men jeg synes, han kan være stolt, stolt af det, han har gjort for landsholdet under dette VM.

- Jeg tror, at i fodboldhistorien har mange topspillere misset vigtige straffespark i løbet af deres karriere, spillere som Leo Messi, som Cristiano Ronaldo, som Kylian Mbappe. Jeg er ikke i tvivl om, at Harry vil holde hovedet oppe, og han vil hjælpe Tottenham og landsholdet til at brillere."

Hugo Lloris og Frankrig håber på, at kunne kæmpe sig i endnu en VM-finale ved at slå Marokko i morgen klokken 20.00.


LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder