Milan henter offensiv-spiller hos nedrykker
AC Milan køber sidste sæsons Serie A-nedrykkere Crotones offensiv-es Junior Messias.
Crotone-profilen Junior Messias ligner ny mand i AC Milan. Ifølge Football Italia skifter Messias til Milan på et lån med en købsoption. Lånet kommer til at koste Milan 20 mio. kroner. Købsoptionen lyder på 41 mio. kroner.
30-årige Messias var i sidste sæson god for ni Serie A-scoring og lige så mange assist for Crotone. Brasiliansk fødte Messias har været i Italien, siden han var ungdomsspiller. Udover Crotone har offensiv-spilleren spillet for Casale, Chieri og Gozzano.
Messias ligner et køb, som er lavet, fordi klubben missede Brest-spilleren Romain Faivre. Milan var angiveligt enige med spilleren, men i sidste ende blev det 75 mio. kroner store bud afvist af spillerens klub.
Tidligere blev også James Rodriguez, Isco, Nikola Vlasic og Atalanta-russeren Alexey Miranchuk nævnt som mulige løsninger på bredden i Milans offensiv, hvor man tidligere på sommeren sagde farvel til Hakan Calhanoglu.