Grotesk: Aston Villa sender ungdomshold i kamp mod Liverpool
Det kan blive en meget usædvanlig kamp fredag aften i FA Cuppen.
Aston Villa møder fredag aften på hjemmebane Liverpool i FA Cuppen. De to holds seneste indbyrdes opgør endte med en vanvittig 7-2-sejr til Aston Villa, men sådan ender det næppe fredag aften. The Guardian skriver nemlig, at hjemmeholdet er tvunget til at sende sine ungdomsspillere i aktion.
Der har været et stort corona-udbrud i klubben, og det betyder, at hele førsteholdet og staben omkring er sendt i isolation. Derfor er klubben nødt til at få hjælp af ungdomsafdelingen.
Fredag formiddag afventer Aston Villa stadig svar på ungdomsspillernes coronatest, men hvis de er negative, kan man altså forvente et Aston Villa-hold, der er bestående af ungdomsspillere fredag aften.
Der er dog endnu uvished om, hvorvidt kampen overhovedet kan spilles. Men hvis kampen gennemføres, vil det ikke være første gang, at en kamp mellem disse to klubber bliver spillet af et af klubbens ungdomshold.
I december 2019 stillede Liverpool med et ungdomshold, da førsteholdet var sendt til VM for klubhold. Dengang vandt Aston Villa 5-0.