LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Patrick Andersen

Barcelona afslører stor overraskelse til sæsonens første El Clásico

FC Barcelona fortsætter traditionen med at bære en specialtrøje til El Clásico, og denne gang er det den britiske sanger og sangskriver Ed Sheeran, der pryder fronten. Trøjen, som bruges mod Real Madrid den 26. oktober 2025, erstatter den sædvanlige Spotify-logo med Sheerans Matematik Tour-logo.

Ifølge Barcelona-kit-eksperten @memorabilia1899 kan der blive brugt to versioner af Ed Sheerans logo – enten hans navn eller Play-logoet fra hans nye album. Trøjen markerer endnu et samarbejde mellem Barcelona og Spotify, hvor klubbens største kampe fremhæves med kunstnerlogoer. Tidligere har kunstnere som Drake, Rosalía, The Rolling Stones og Karol G været portrætteret på specialtrøjerne.

Ed Sheeran har tidligere haft erfaring med fodboldtrøjer; hans Matematik Tour-logo har været på Ipswich Towns trøjer fra 2021 til 2025, hvor han også var klubbens officielle sponsor. Barcelona fortsætter dermed med at kombinere musik og fodbold på spektakulær vis, og fans kan se frem til en af sæsonens mest iøjnefaldende trøjer i oktober.

El Clásico-kampen bliver den første af sæsonen, hvor FC Barcelona vil bære trøjen med Ed Sheeran-logoet.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder